Strojní čištění koberců si poradí s nečistotou i zápachem

Psi a kočky

Kdo má doma zvířátko, které volně pobíhá po podlaze, měl by počítat s tím, že se tím výrazně zvýší stupeň znečištění. Kočky chované v bytě roznáší ze své toalety bakterie, případně zbytky výkalů, a psi, kteří se venčí mimo byt, také přinesou domů různé mikroorganismy, i když se jim snažíte před vpuštěním do bytu pravidelně čistit tlapky. Zvířata se také válí po zemi a z jejich srsti vypadávají chlupy a mimo jiné i drobné chuchvalce prachu a nečistit a také různé mikroorganismy (bakterie, roztoči atp.) Takto zatěžovaný koberec by se měl podrobit častěji mokrému čištění, a pokud hledáte účinný mechanismus, můžeme doporučit systém Rotovac.

pes na koberci

Malé děti

Malé děti milují měkké a teplé pohodlí na podlaze, válejí se po ní, batolí a našlapují, ale občas také sem tam něco utrousí. Děti dovedou koberec zašpinit velice rychle, a to je pak každá rada drahá, jak vyčistit skvrny od kakaa, čokolády, bonbónů, žvýkačky, nebo rybízové marmelády. Některé skvrny jdou odstranit lehce, jiné velmi obtížně, a proto se může hodit specializovaná firma, která si poradí nejen s běžnými nečistotami, ale i s různými neobvyklými jevy, jako jsou právě skvrny. Chcete-li ovšem aplikovat nějaký „osvědčený“ návod z Internetu na čištění skvrn, buďte velmi opatrní a zkoušejte to na nějaké skryté ploše.

Chodidla

Lidská pokožka je domovem pro různé druhy tzv. rezidentních bakterií, které s námi žijí v skryté symbióze. Odborně se tomu říká „mikrobiom“ a jde o podobný jev, jaký známe např. v našich střevech. Bez střevního mikrobiomu bychom se neobešli, střevní bakterie vytváří důležité vitamíny a pomáhají zpracovávat jednotlivé složky potravy. A ten kožní mikrobiom zas chrání pokožku před vnějšími nežádoucími patogeny a vlivy.

nohy na koberci

Na chodidlech jsou samozřejmě také bakterie, u zdravého člověka převažují ty „správné“, takže zdravá chodidla díky nim pak netrpí plísněmi, ale „něco za něco“. Bakterie se totiž živí naším potem a odumřelými kožními buňkami a produkují specifický odér. A chodíme-li často po koberci bosí, mohou jeho vlákna tento odér absorbovat podobně, jako ponožky. Se zapáchajícím kobercem si pak už jen poradí speciální stroj na čištění koberce, např. zmiňovaný Rotovac.