Sláva počítačům

Domnívám se, že už naprostá většina z nás někdy viděla počítač. A takoví lidé ho vesměs nejen viděli, ale také i využili.  Někdy tak činí třeba i dnes a denně, někdy i po dlouhé hodiny. A zatímco jedni tak činí z profesionálních důvodů, pro jiné jde o zábavu, respektive o obojí současně. Protože ono o obojí současně jít může. Počítače jsou totiž zařízení, která mohou lidem prokazovat skutečně širokou škálu nejrůznějších možností, a toho logicky kdekdo i využívá.

notebook na stole

Když chceme v dnešní době dělat nějakou kancelářskou práci, už se dávno nespokojíme jenom se stolem, židlí a psacím strojem. Psací stroj, tak typická součást vybavení všech kanceláří bez výjimky v minulosti, už by dnes nevyhovoval potřebám, jelikož psát by se na tomto sice dalo, ale další činnosti už by tu byly notně omezené či vysloveně nemožné. Vždyť zkuste si jenom ze starého psacího stroje poslat e-mail nebo tu zkuste sdílet nějaký vytvořený materiál s dalšími psacími stroji, a to kdekoliv! Neuspějete. I s kopiemi na stroji psaného textu to bylo často složité, protože se jich dalo udělat maximálně pár, podle toho, kolik kopíráků se dalo mezi listy papíru vložit, aby i ta poslední stránka byla ještě čitelná, na rozdíl od dnešních počítačů s tiskárnou, které vychrlí velmi rychle tolik kopií čehokoliv, kolik je potřeba, a o dalších funkcích se tu ani nebudeme bavit.

mediální gramotnost

Ale PC nejsou pochopitelně jenom v kancelářích a nejde o zařízení určená pouze k vyřizování nějaké té byrokracie. Počítače mohou řídit stroje i celé továrny, nepostradatelné jsou už ve všech aspoň trochu větších obchodech či skladech, kde registrují vše od zásob až po tržby a daně. PC spoluřídí i tak vyspělou techniku, jako jsou letadla, umožňují zpracování a využívání nejrůznějších dat.

A protože nejsme my lidé na světě jenom kvůli povinnostem, tedy i zmíněné práci, pomáhají nám počítače často i se zábavou, i s vyřizováním soukromých záležitostí. To abychom ušetřili čas a energii, jichž není nazbyt. A abychom si mohli užívat života ještě víc.