Pokračovatelé ve šlépějích Jane Austenové: Elizabeth Astonová

Pýcha a předsudek anglické spisovatelky přelomu 18. a 19. století Jane Austenové patří mezi literární skvost, který stále přitahuje další a další čtenáře a který se stále objevuje mezi nejoblíbenějšími knižními tituly všech dob. Proto není divu, že stejně jako mnoho jiných populárních děl, vzniká nebývalý prostor pro pokusy o tvorbu možných pokračování, které v moderní mluvě jednoduše nazýváme fanfikce. Některé stanou tak populárními, že je část publika začne vnímat jako skutečné pokračování. A ta druhá část je nemilosrdně odsoudí, protože úplně bez emocí žádný fanoušek fanfikci neohodnotí. 

 

Mladé dívky

 

Když se malinko vzdálíme od Jane Austenové, podobně se proslavil třeba román Scarlet spisovatelky Alexandry Ripleyové, který volně navázal na stále kultovní román Jih proti Severu Margaret Mitchellové…

Z knih dějově navazující na nejslavnější román Austenové se nejvíce prosadila anglická spisovatelka Elizabeth Astonová, která lásku k jednomu z nejoblíbenějších světových románů “zdědila” po rodičích. Pro české čtenáře je navíc příjemnou perličkou, že romány Astonové do naší řeči přeložila dvorní překladatelka Austenové Eva Kondrysová. Možná pro vás bude velkým zklamáním, že samotní hrdinové Pýchy a předsudku, manželé Darcyovi, se ve volném pokračování objeví pouhými zmínkami. Hlavními hrdinkami zde totiž jsou jejich dcery a jiní příbuzní. Krev však není voda, a tak se budete moci setkat s podobnými charaktery našich dávných hrdinů. Astonová napsala na desítku románů spadajících do fanfikce Pýchy a předsudku, v češtině zatím vyšly čtyři překlady.

 

Anglický venkov

 

Budete mít pocit, že čtete Jane Austenovou? Tak napůl – setkáme se se známými postavami, proběhnou i podobné zápletky. Ale děj bude mnohem napínavější a plný novějších témat, o kterých by možná Austenová sama ráda napsala, ale v její době platila za naprostá tabu, jako například homosexualita nebo domácí násilí. Zkuste dát Astonové šanci a rozhodněte se sami, zda vstoupíte do klubu fanoušků fanfikcí!