O dovolené si pochutnejte aneb dieta stranou

Tolik jste se těšila na dovolenou. Ale protože se ručička váhy před odjezdem nepohnula tím správným směrem, krmíte se saláty a dietními potravinami. Váš partner a přátelé ochutnávají místní potraviny, v restauraci si vždy objednají lokální speciality a vy na ně jen mlsně koukáte. Takhle by dovolená opravdu vypadat neměla. Na omezování máte dost času doma. Teď si užívejte.

Spousta lidí vybírá dovolenou také podle jídla. Italská pizza a tiramisu jsou pověstné. To samé platí o španělských tapas. A v Řecku zase nesmíte vynechat gyros a tzatziki. Máte-li snídani v bufetovém stylu i tam najdete zdravé a dobré potraviny. Co takový bílý jogurt s ořechy a banánem? Dostanete do sebe bílkoviny, vápník, omega – 3 mastné kyseliny, draslík, hořčík a vitamín B6. Taková snídaně vás skvěle nastartuje a na dlouho zasytí. A k obědu už si můžete vybrat nějakou místní dobrůtku.

zmrzlina

Košík s pečivem

V téměř každé restauraci najdete na stole na plátky nakrájený chléb a máslo. Po očku po něm pokukujete? Ale doma jíte jen celozrnný chléb a to ještě minimálně. Možná vás uklidní, že podle výzkumů není chléb sám o sobě špatný. Jen ten bílý obsahuje méně vlákniny, kterou ale můžete doplnit ovocem a zeleninou. A to, jak na daný kus pečiva reagujeme, závisí na naší střevní mikroflóře. Ne na druhu pečiva. Tak šup, namazat a do pusy s ním. A žádné výčitky.

dovolená

Hlavně klid

Objednali jste si celodenní výlet. Šlapete po městě a navštěvujete památky. Ale kručení vašeho žaludku už je slyšet široko daleko. Ovšem svačinu s sebou nemáte. Nabízí se jen 1 stánek s omezenou nabídkou fast foodových jídel. Tělo už má hlad a potřebuje doplnit palivo, proto si z nabídky vyberte a pokrm si náležitě vychutnejte. Kdybyste se u toho ještě navíc stresovala, uvolnil by se hormon kortizol a ten zpomaluje metabolismus. 

Takže se nestresujte, užívejte si dovolenou a všechny chutě, které nabízí.