Klavír, pianino, piano. Jiný název, jiná podoba

Název piano je podle platných definic z hudebního světa obecný název pro klavír i pianino. Odborníci hovoří o pianu většinou v širších souvislostech jako o druhu hudebního nástroje. Klavír neboli křídlo je typ piana, které, jak již název napovídá, svým rozložením připomíná položené křídlo. V onom křídle jsou položené struny, které jsou rozechvívány klapkami a vydávají ten známý půvabný tón. Třetím používaným termínem je pianino. Má již menší rozměry než klavír, a to právě díky tomu, že jsou struny umístěny svisle. Pianino si tak pro svoji úspornou velikost získalo mnoho obdivovatelů a lidé si do svých domovů pořizují většinou právě tento typ.
Pianino v bytě
Konstantní teplota
Pokud si tedy domů pořizujete pianino, měli byste si pro něj již dopředu vynahradit vhodné místo. Rozladěnost pianina ovlivňuje několik aspektů, Jedním z nich je teplota. Nástroj byste měli umístit nejlépe na stinné místo, kam na něj nebude přes den přímo svítit slunce. Nezapomeňte myslet i na to, aby zeď, u které bude stát, byla spíše vnitřní příčkou v domě. Vnější zdi bývají totiž v zimě chladné a v létě naopak teplejší kvůli venkovní teplotě. Pianino by také nemělo stát v místě, kde je stálý průvan, blízko často otevíraného okna či venkovních dveří. Docházelo by k náhlým výkyvům teplot, což by vedlo k rychlejšímu rozladění.
Klavír v bytě
Květiny nepatří na piano
Na pianino by se neměly odkládat těžší věci a dekorace kvůli poškození vrchnímu laku a dřeva. Mnoho lidí má v oblibě pokládat na piano dekorativní květiny ve vázách nebo pokojové rostliny v koflících s táckem. V žádném případě to nedělejte! Voda v tácku či váze, nebo i samotná květina obsahuje velkou vlhkost, díky níž roste. Tu pak i přes tácek či vázu nasává dřevo piana a nevratně se postupně poškozuje. Nemluvě o možných nehodách s vylitím vody při zalévání. Nejrůznější dekorace také do dřeva s postupem času vytlačují otisk a pianino tak ztrácí rapidně na svoji hodnotě a ovlivňuje to i jeho zvuk.