Je možné konzumovat méně?

Minimalismus. To je nový trend v oblasti životního stylu a chování konzumentů při výběru produktů a jejich uvědomělému nákupu. Vychází z nechuti k předimenzovanému životu, který vedli naši rodiče a prarodiče s vitrínkami plnými „svátečního“ nádobí. Odjímá potřebu materiálního vyjádření a soustředí se na nemateriální hodnoty. Proč by se takto někdo rozhodl žít?
minimalistický pracovní prostor
· Zjednodušení prostoru kolem nás může vést k vyšší mentální výkonosti. Zbytečné věci kolem nás se mohou stát značnou distrakcí a mohou nás držet od práce.
· Toužíme po spojení se sebou samými, po vytváření plného života, který je přítomný v každém okamžiku.
· Chceme ušetřit peníze na důležitější položky, než jsou ozdoby na Halloween. Ušetřit také můžeme chtít prostor. Tento trend se v posledních letech hodně rozmohl v Americe, kde mají obrovské baráky a garáže. Ty jsou ale plné a auta musí stát na chodníku. Průměrný Američan prostě vlastní moc věcí, které mu jen zabírají prostor. Nemusíme ale mířit tak daleko, podívejme se každý do našeho sklepa nebo na naši půdu.
· Uznáváme ekologický dopad na nadprodukci produktů a poměr jejich životnosti a složitosti likvidace. Chceme omezit svůj dopad na životní prostředí a jsme ochotni se pro tuto příčinu uskromnit.
odpolední čaj

Co takový minimalista vlastní

V první řadě sám sebe a v té druhé vše, co mu přináší radost nebo užitek nějakým způsobem. Takový člověk je schopen rozeznat potřeby od chtíčů a má dostatek disciplíny a důvodů na to, aby se jim nepoddal. Rozsah věcí, které člověk vlastní může být opravdu velký. Samozřejmě existují i extrémisté, kteří vlastní pouze položky, které se pohodlně vtěsnají do 19 litrového batohu. Nemají trvalé bydliště, ani zdravotní pojištění a jezdí po světě. Všechno řeší přes počítač, a takovým se říká digitální nomádi. Pak jsou takový, co mají běžný prostor pro žití, jen možná trochu menší a v něm méně nábytku a ozdobiček. Podívejte se kolem sebe, bez čeho byste se obešli, co byste mohli darovat?
Až přijde čas adventu, zkuste adventní kalendář naruby. Místo toho, abyste si každý den otvírali okýnka a dostávali odměny, dejte každý den jednu věc z vaší domácnosti do krabice a o Vánocích je darujte.