Nezařazené

Co pomáhá proti červotočům

Jako červotoč se označuje červí larva, která se krmí výhradně – jak napovídá název – dřevem. Optimální životní podmínky nachází v místech s vysokou vlhkostí a mírnými teplotami. Najdete ji hlavně ve starých, často hospodářských budovách a sklepních prostorách. Vzhledem k tomu, že dává přednost minimální vlhkosti dřeva větší než deset procent, jen zřídka se objeví v centrálně vytápěné místnosti.

zničené dřevo

Jak rozpoznat napadení

Napadení lze zjistit podle jeden až dva milimetry velkých otvorů v postiženém dřevu. Další indikací jsou jemné usazeniny z dřevěné mouky, které jsou někdy přehlédnuty pouhým okem na světlém povrchu. Chcete-li si být jisti napadením, můžete použít následující trik: umístěte tmavý papír nebo tmavou folii pod potenciální bod napadení. Pokud se po určité době na něm hromadí dřevní prach, lze předpokládat, že zde pracují škůdci. Sledujte experiment několik dní, protože mladé larvy často přestávají jíst. Vysoký počet otvorů a větší množství prachu z vrtání svědčí o pokročilém ničení dřeva. Protože červi žijí v dírách, majitel domu je málokdy vidí.
kožená židle barová

Prevence a boj

Existují různé způsoby, jak účinně zabránit napadení dřeva. Ujistěte se například, že použité dřevo je dobře vysušené. Protože se zvyšující vlhkostí se také zvyšuje riziko napadení.

Nikdy neskladujte dřevo přímo na zemi, vždy dejte pod něj dostatečné množství pilířů nebo nosníků, aby se desky a lamely nedostaly do přímého styku se zemí. Jinak je zabráněno úplnému vysušení v důsledku téměř stálé vlhkosti půdy. Riziko plísňové infekce se navíc zvyšuje s mírným vysycháním.

Dřevo skladujte na slunných a průvanu vystavených místech, nejlépe pod baldachýnem. Zde je materiál dobře chráněn před přílišnou vlhkostí, například deštěm. Jako preventivní opatření může být dřevo venku ošetřeno prostředky odolnými proti povětrnostním vlivům. Ačkoliv tyto glazury neobsahují žádné protilátky proti červotočům, přesto jsou vodoodpudivé a chrání před světlem.

Aby bylo možné přirozeně působit proti zvířatům, které milují vlhkost, je vhodné umístit zasažené části nábytku po delší dobu do centrálně vytápěné místnosti. Zde může dřevo v klidu zaschnout. Červi zemřou, jakmile se dosáhne zbytkové vlhkosti 10%.

Do trouby můžete vložit menší kousky dřeva. Nastavte troubu na 60 stupňů Celsia a nechte ji běžet s postiženým kusem nábytku asi hodinu. Větší nábytek může být na několik hodin umístěn do sauny. Ale pozor: nedávejte vlhké dřevo do sauny. Pokud nemáte saunu, můžete v teplém létě dát větší kusy nábytku na slunce. Předem části nábytku zabalte do černé fólie, aby se ohřály na požadovanou teplotu ještě rychleji.

Další metodou boje proti červotočům jsou žaludy. Za tímto účelem umístěte několik z nich kolem vrtaných otvorů. Škůdci jsou magicky přitahováni k vůni stromových plodů. Opustí zasažený kus dřeva, aby mohli vrtat do žaludů a pokračovat v krmení.